Національно-патріотичне виховання дітей та молоді
Національно-патріотичне виховання – це комплексна системна діяльність.
Воно охоплює державні і громадські структури, сім’ю та освітні заклади.
Його метою є формування патріотичної свідомості та громадянського обов’язку.
Важливість готовності до захисту національних інтересів та державної незалежності.
Найважливішим пріоритетом національно-патріотичного виховання є формування ціннісного ставлення особистості до українського народу, Батьківщини, держави, нації.
Мета патріотичного виховання конкретизується через систему таких виховних завдань:
- утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;
- виховання поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки;
- підвищення престижу військової служби, а звідси – культивування ставлення до солдата як до захисника вітчизни, героя;
- усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю;
- сприяння набуттю дітьми та молоддю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, уміння визначати форми та способи своєї участі в життєдіяльності громадянського суспільства, спілкуватися з соціальними інститутами, органами влади, спроможності дотримуватись законів та захищати права людини, готовності взяти на себе відповідальність, здатності розв’язувати конфлікти відповідно до демократичних принципів;
- формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;
- утвердження гуманістичної моральності як базової основи громадянського суспільства;
- культивування кращих рис української ментальності – працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, бережного ставлення до природи;
- формування мовленнєвої культури;
- спонукання зростаючої особистості до активної протидії українофобству, аморальності, сепаратизму, шовінізму, фашизму.
Нормативна база
- Лист ІМЗО від 24.05.2016 №2.1/10-1054 “Про відзначення в 2016 році 20-ї річниці Конституції України”
- Лист ІМЗО від 28.12.2015 №2.1/10-1283 “Про стан виконання Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді”
- Наказ ІМЗО від 9.12.2015 №21 “Про утворення робочої групи з національно-патріотичного виховання дітей та молоді”
- Наказ МОН від 16.06.2015 №641 “Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах”
- Указ Президента України від 13 жовтня 2015 року №580 “Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 – 2020 роки”
- Указ Президента України від 12 червня 2015 року №334 “Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді”
Гурток “Козацька школа” (з 2015 року змінив назву гурток “Джура”) Яготинського БДЮТ переможець обласного рейтингу успішності – 2010
“Лідер позашкільної освіти першого десятиліття ХХІ століття”
Номінація “Лідер позашкільної освіти”
Запорізька Січ… Козаччина… Найлегендарніше минуле українського народу, синонім свободи, людської і національної гідності, лицарства і звитяги.
У наші часи, часи відродження козацтва як ідеї пробудження національної свідомості, гідності і державної незалежності українського народу в Україні, почав ширитись і дитячий козацький рух.
Цьому сприяла і експедиція “Козацькими шляхами”, що її започаткували Український державний центр дитячого туризму і краєзнавства. Міністерство освіти України, газета “Перемена”, Київська обласна станція юних туристів.
У лютому 1991 року частина туристів-краєзнавців Яготинського Будинку дитячої та юнацької творчості вирішила заснувати козацький курінь “Еней”.
Перша подорож юних козаків відбулася до Запоріжжя, на острів Хортицю, де колись була Запорозька Січ, заснована легендарним Байдою Вишневецьким.
Потім разом з наставниками з Яготинського державного історичного музею ім. Т.Г.Шевченка діти брали участь у розкопках козацького поселення в Яготині.
Наступним етапом роботи була участь у кінному поході по Київській області.
Маршрут пролягав по колишніх сотенних та полкових містечках: Бровари, Гоголів, Баришівка, Березань, Переяслав-Хмельницький, Канів, Миронівка, Рокитне, Біла Церква, Фастів.
Восени 1991 р і весною 1992 р. були здійснені пішохідні походи по Криму шляхами кошового отамана І.Сірка, гетьманів: Дорошенка, П.Конашевича-Сагайдачного.
А потім – участь у кінному поході на Кубань /літо 1992 р./, у Всеукраїнській раді молодіжних і дитячих козацьких об’єднань. Її рішенням було створено Українське дитячо-юнацьке товариство “Січ” (9 січня 1993 року), до якого і ввійшов курінь “Еней”.
Яготинська паланка (організація районного рівня) УДЮТ «Січ» створена 1 лютого 1996 року, зареєстрована 9 квітня 1996 року виконкомом Яготинської міської ради – паланковим отаманом якої став Шевченко Валерій Володимирович, який і на даний час її очолює.
Під час подорожей козацькими дорогами набувався певний досвід тому все, чому навчились, про що дізнались юні козаки почало поширювати серед працівників культурно-освітніх установ, учнів шкіл та вихованців дитячих садків.
Дитячий і юнацький козацький рух дістав підтримку в Двірківщинському НВО “ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок” Яготинського району, в школі діє ціла система козацького виховання.
Розроблена “Виховна концепція розвитку школи на засадах козацької педагогіки”.
В системі військово-патріотичного виховання проводяться заняття зі стрільби, різних видів боротьби, фізичного загартування з метою підотовки учнів до служби в рядах Збройних сил України та національної гвардії.
На базі школи працює гурток «Козацька школа» Яготинського БДЮТ. Спільно з колективом навчального закладу розроблено сценарій заходу «Посвята в козачата», який традиційно щороку проводиться на день Покрови Пресвятої Богородиці.
Перед вступом до козацького куреня, ” кандидати” в юні козаки здають іспити, під час яких вони демонструють знання з історії українського козацтва. Складають свій родовід, розучують і співають козацькі пісні, проходять туристську смугу перешкод.
В результаті цієї діяльності і була створена авторська програма “Козацьке виховання”, як форма туристсько-краєзнавчої роботи в системі освіти та в громадських організаціях (автор Шевченко В.В.), яка ввійшла до збірника навчальних програм гуртків, студій і творчих об’єднань позашкільних навчальних закладів Київської області (частина ІІ), що виданий в м.Біла Церква – 2004.
В Яготинському будинку дитячої та юнацької творчості почав свою роботу туристсько-краєзнавчий гурток «Козацька школа» з 1998 року і в ході роботи гуртка авторська програма «Козацьке виховання» проходила апробування.
Щороку Яготинська паланка проводить декілька літніх наметових таборів, експедицій.
Рідше таборування відбуваються і в інші пори року.
Основна діяльність – робота в малих групах за місцем проживання дітей ведеться постійно.
Стала традицією участь вихованців Будинку дитячої та юнацької творчості у вишкільних таборах в Криму і Карпатах.
Юні козаки – неодноразові переможці Всеукраїнської дитячої козацької гри «Трахтемирівська Січ» в Трахтемирові, легендарній козацькій столиці, а також дитячому козацькому змагу “Дорога на Січ”.
Під час таборувань напрацьовувались матеріали для участі в обласному етапі Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції «Краса і біль України», переможцями якої (напрям «Святи спадщина») були у 2000 та 2002 роках.
Всі ці заходи організувала Генеральна старшина Українського дитячо-юнацького товариства “Січ”.
Січовики, як і їх предки козаки, переконані, що людство разом з усім живим на землі є природним цілим – це система, в якій все взаємозалежне та взаємопов’язане, а людина не повинна безоглядно використовувати природні ресурси, оскільки це може порушити рівновагу в природі, завдати їй шкоди.
Саме тому така велика увага приділяється екологічному вихованню в гуртку “Козацька школа”, вихованці якого постійні учасники екологічних акцій. Юні козаки ініціатори впорядкування території Яготинського парку.
А відбір учасників до екологічного січового табору “Драгобрат – 2003” проходив на конкурсних засадах.
До уваги бралась участь у місцевих екологічних заходах.
За наслідками цієї роботи подавались матеріали на участь у Всеукраїнській туристсько-краєзнавчій експедиції “Краса і біль України” за напрямом “Скривджена земля”.
Гуртківці стали переможцями обласного та лауреатами Всеукраїнського етапів цієї експедиції (2003 р.).
А проект виховної роботи “Екологічний табір “Драгобрат” нагороджений дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді за ефективне впровадження нових освітньо-виховних технологій (лютий 2006 р.).
Гуртківці Будинку дитячої та юнацької творчості, члени Яготинської Паланки УДЮТ “Січ” неодноразово включались у масові регіональні та Всеукраїнські заходи: Всеукраїнському скаутському джемборі (зборі) Асоціації скаутів України “Су-Учхан 2007”, що проводився поблизу с. Перевального в Криму, Яготинська Паланка гуртка “Козацька школа” виборола ІІІ місце в скаутській смузі перешкод “Стежа сірого вовка”.
Досвід походів по Криму дав можливість створити розробку туристських маршрутів “Козацькими шляхами Криму”.
За підсумками 2001 та 2002 років походи ІІІ ступеня складності Бахчисарай – Севастополь та Феодосія – Старий Крим зайняли ІІІ місце в фіналі заочної Першості області на кращу туристсько-краєзнавчу подорож.
Значно підвищувалась ефективність діяльності гуртка “Козацька школа” шляхом залучення спеціалістів до викладання окремих розділів програми та навчальних дисциплін.
Впроваджувалось викладання: боротьби самбо, вітрильного спорту, спортивного орієнтування, основи верхової виїздки на конях та ін.
Так з 2005 року збірна команда орієнтувальників Яготинського району формується на базі гуртка “Козацька школа” (команда посіла ІІІ місце на особисто-командній дистанції в обласних змаганнях зі спортивного орієнтування серед учнівської молоді Київщини).
Вихованці гуртка “Козацька школа” беруть участь у роботі територіальних відділень Малої академії наук (ІІІ місце в 2009 році за напрямом “Історичне краєзнавство” Кубар Олександр гурток “Козацька школа”) і наукових учнівських товариств, ставали учасниками та переможцями районних, обласних.
Всеукраїнських етапів туристсько-краєзнавчих експедицій учнівської молоді “Краса і біль України”, “Сто чудес України” та ін.
Останнім часом налагодилась плідна співпраця з “Центром сприяння розвитку молоді Київської області” та управління у справах сім’ї та молоді Київської обласної державної адміністрації.
Участь в акціях, що проводилась під їх егідою “По першій лінії оборони Києва” та “Спадщина тисячоліть” дала можливість вихованцям гуртка “Козацька школа” стати Лауреатами обласного конкурсу на кращий туристсько-краєзнавчий похід, екскурсію рідним краєм 2008 р. та 2009 р. вибороти ІІІ місце в обласному етапі Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції “Краса та біль України” за напрямом “З попелу забуття”.
Яготинська Паланка та гурток “Козацька школа” – одні з ініціаторів та організаторів проведення в Київській області військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”). Команда Яготинського рою “Еней” виборола І місце в польовому вишколі “Козацький гарт”, що відбувся в м.Переяслав-Хмельницький 17 – 21 серпня 2009 року.
А в лютому-березні 2010 року рій “Еней” представляв Київську область на Всеукраїнському зборі “Школа джур козацьких” в с.Осій Іршавського району Закарпатської області.
Гурток “Козацька школа” із матеріальних набутків має великий фотоархів, численні експонати, що були зібрані під час походів та експедицій, оформлені в музейну кімнату, підбірку публікацій вихованців гуртка (писарів, осавулів, отаманів) у пресі, фільм “Яготинщина в роки Української революції”, презентацю свята Покрови Пресвятої Богородиці “Посвята в козачата”, брошуру “Козацтво на Яготинщині”.
Якщо проаналізувати діяльність туристсько-краєзнавчого гуртка “Козацька школа” з точки зору вимог сучасної педагогіки, інноваційних педагогічних технологій, то можна сказати, що вона побудована на засадах козацької педагогіки, скаутингу використовує в значній мірі елементи особистісно орієнтованого навчання та виховання, основними завданнями якого є:
- розвинути індивідуальні пізнавальні здібності кожної дитини;
- максимально виявити, ініціювати, використати, «окультурити» індивідуальний досвід дитини;
- допомогти особистості пізнати себе, самовизначитись та самореалізуватись;
- сформувати в особистості культуру життєдіяльності, яка дає можливість продуктивно будувати своє повсякденне життя – саме це є найвищою метою особистісно орієнтованих систем та технологій.
Позашкілля в значній мірі компенсує дітям те, що вони втрачають, від чого потерпають у школі. Добра результативність праці пов’язана з тим, що широко використовуються такі класичні методи, а зараз – педагогічні технології як:
- групова форма навчальної діяльності (чата – мала група);
- розвивального навчання (забезпечення умов, в яких дитина прагне до різнопланового розвитку і вдосконалення);
- ведеться робота над розробкою проектів походів, таборування, участь у роботі МАН.
Всі ці технології висувають досить високі вимоги до особистості, підвищення творчо-інтелектуальних особистісних якостей.
Поєднання діяльності гуртка “Козацька школа” з громадською дитячою організацією УДЮТ “Січ” також свого роду є технологією, яку також можна популяризувати.
Гурток “Козацька школа” протягом останніх 10 років своєї діяльності має значні творчі досягнення, переможець конкурсу “Лідер позашкільної освіти першого десятиліття ХХІ століття” Київської області в номінації “Лідер позашкільної освіти”.
Козацьке виховання в системі освіти та діяльності громадської організації
(співпраця гуртка “Козацька школа” Яготинського БДЮТ з громадськими об’єднаннями на традиціях українського козацтва)
(методичні матеріали)
З досвіду роботи керівника гуртка “Козацька школа”, отамана Яготинської паланки УДЮТ “Січ” Шевченка В.В.
Вступ
Запорізька Січ… Козаччина… Легендарне минуле українського народу, синонім свободи, людської і національної гідності, лицарства і звитяги.
У наші часи, часи відродження козацтва як ідеї пробудження національної свідомості, гідності і державної незалежності українського народу в Україні, почав ширитись і дитячий козацький рух. Цьому сприяла і експедиція “Козацькими шляхами”, що її започаткували Український державний центр дитячого туризму і краєзнавства. Міністерство освіти України, газета “Перемена”, Київська обласна станція юних туристів (додаток 1).
У лютому 1991 року частина туристів-краєзнавців Яготинського Будинку дитячої та юнацької творчості вирішила заснувати козацький курінь “Еней”. Перша подорож юних козаків відбулася до Запоріжжя, на острів Хортицю, де колись була Запорозька Січ. Потім разом з наставниками з Яготинського державного історичного музею ім. Т.Г.Шевченка діти брали участь у розкопках козацького поселення в Яготині. В 1991 та 1994 роках були розкопані та досліджені чотири житла напівземлянкового типу, де знайдено козацькі люльки, ножики, зразки кераміки XVI – XVII ст.ст. (фото 1).
Наступним етапом роботи була участь у кінному поході по Київській області. Маршрут пролягав по колишніх сотенних та полкових містечках: Бровари, Гоголів, Баришівка, Березань, Переяслав-Хмельницький, Канів, Миронівка, Рокитне, Біла Церква, Фастів.
Восени 1991 року і весною 1992 року були здійснені пішохідні походи по Криму шляхами кошового отамана І.Сірка, гетьманів М.Дорошенка, П.Конашевича-Сагайдачного.
А потім – участь у кінному поході на Кубань (літо 1992 року), у Всеукраїнській раді молодіжних і дитячих козацьких об’єднань, де було створено Українське дитячо-юнацьке товариство “Січ” (9 січня 1993 року), до якого і ввійшов курінь “Еней”.
Яготинська паланка (організація районного рівня) УДЮТ “Січ” створена 1 лютого 1996 року, зареєстрована 9 квітня 1996 року виконкомом Яготинської міської ради – паланковим отаманом став Шевченко Валерій Володимирович, який і на даний час її очолює.
Діяльність Яготинської паланки УДЮТ “Січ”
Під час подорожей козацькими дорогами набувався певний досвід, тому все, чому навчились, про що дізнались юні козаки почало поширюватися серед працівників культурно-освітніх установ, учнів шкіл та вихованців дитячих садків.
Дитячий і юнацький козацький рух дістав підтримку в Двірківщинському НВО “ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок” Яготинського району. В школі діє ціла система козацького виховання.
Розроблена “Виховна концепція розвитку школи на засадах козацької педагогіки”.
В системі військово-патріотичного виховання проводяться заняття зі стрільби, різних видів боротьби, фізичного загартування з метою підготовки учнів до служби в рядах Збройних сил України та національної гвардії.
На базі школи працює гурток “Козацька школа” Яготинського БДЮТ.
Спільно з колективом навчального закладу розроблено сценарій заходу “Посвята в козачата”, який традиційно щороку проводиться на день Покрови Пресвятої Богородиці.
Перед вступом до козацького куреня, “кандидати” в юні козаки здають іспити, під час яких вони демонструють знання з історії українського козацтва. Складають свій родовід, розучують і співають козацькі пісні, проходять туристську смугу перешкод (додаток 2, 3), (фото ).
В результаті цієї діяльності і була створена авторська програма “Козацьке виховання”, як форма туристсько-краєзнавчої роботи в системі освіти та в громадських організаціях (автор Шевченко В.В.), яка ввійшла до збірника навчальних програм гуртків, студій і творчих об’єднань позашкільних навчальних закладів Київської області (частина ІІ), що виданий в м. Біла Церква в 2004 році.
В Яготинському будинку дитячої та юнацької творчості почав свою роботу туристсько-краєзнавчий гурток “Козацька школа” з 1998 року і в ході роботи гуртка авторська програма “Козацьке виховання” проходила апробування.
Поєднання туристсько-краєзнавчої гурткової роботи в БДЮТ з громадською Яготинська паланка УДЮТ “Січ”, що діє при БДЮТ в гуртку “Козацька школа”
Структура Паланки Курінь “ЕНЕЙ”, гурток “Козацька школа” на базі Яготинського БДЮТ (керівник: Шевченко В.В.)
Курінь “Козацька республіка”, гурток “Козацька школа” на базі Двірківщинського НВО “ЗОШ І-ІІІ ст. – д/с” (керівник: Шевченко В.В.)
Богданівський курінь, гурток “Туристсько-краєзнавчий” Яготинського БДЮТ на базі Богданівського НВК “ЗОШ І-ІІІ ст. – д/с” (керівник: Яблонський І.П.)
Щороку Яготинська паланка проводить декілька літніх наметових таборів, експедицій.
Рідше таборування відбуваються і в інші пори року. Основна діяльність – робота в малих групах за місцем проживання дітей ведеться постійно.
Стала традицією участь вихованців Будинку дитячої та юнацької творчості у вишкільних таборах в Криму і Карпатах.
Юні козаки – неодноразові переможці Всеукраїнської дитячої козацької гри “Трахтемирівська Січ” в Трахтемирові, легендарній козацькій столиці, а також дитячому козацькому змагу “Дорога на Січ”.
Під час таборувань напрацьовувались матеріали для участі в обласному етапі Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції “Краса і біль України”, переможцями якої (напрям “Свята спадщина”) козачата були у 2000 та 2002 роках, а у 2008 році вихованці стали лауреатами обласного конкурсу на кращий туристсько-краєзнавчий похід екскурсію рідним краєм.
У 2011 році було здійснено традиційну мандрівку до Трахтемирова – славної козацької столиці.
Як завжди, відбулося ознайомлення з історією цієї місцевості – екскурсія “Від Трипілля до Букринського плацдарму”, навчальні стрільби з луків та пневматичної зброї, водний вишкіл на байдарках – похід по Дніпру до урочища Монастирьок та підніжжя Батурової гори.
Організувала таборування Українське дитячо-юнацьке “СІЧ”.
Яготинську паланку представляли Савчук Євгеній з Яготинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, Сехно Артем – Яготинська СЗОШ № 3, Гришко Ярослав, Борщик Роман та Харченко Роман (Яготинський БДЮТ).
Січовики, як і їх предки козаки, переконані, що людство разом з усім живим на землі є природним цілим – це система, в якій все взаємозалежне та взаємопов’язане, а людина не повинна безоглядно використовувати природні ресурси, оскільки це може порушити рівновагу в природі, завдати їй шкоди.
Саме тому така велика увага приділяється екологічному вихованню в гуртку “Козацька школа”, вихованці якого постійні учасники екологічних акцій. Юні козаки ініціатори впорядкування території Яготинського парку.
А відбір учасників до екологічного січового табору “Драгобрат – 2003” проходив на конкурсних засадах.
До уваги бралась участь у місцевих екологічних заходах. За наслідками цієї роботи подавались матеріали на участь у Всеукраїнській туристсько-краєзнавчій експедиції “Краса і біль України” за напрямом “Скривджена земля”.
Гуртківці стали переможцями обласного та лауреатами Всеукраїнського етапів цієї експедиції (2003 р.).
А проект виховної роботи “Екологічний табір “Драгобрат” нагороджений дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді за ефективне впровадження нових освітньо-виховних технологій (лютий 2006 р.).
Гуртківці – неодноразові учасники масових регіональних та всеукраїнських заходів: Всеукраїнського скаутського джемборі Асоціації скаутів України “Су-Учхан 2007”, що проводився поблизу с. Перевального в Криму.
Яготинська паланка гуртка “Козацька школа” виборола ІІІ місце в скаутській смузі перешкод “Стежа сірого вовка”.
Досвід походів по Криму дав можливість створити розробку туристських маршрутів «Козацькими шляхами Криму». За підсумками 2001 та 2002 років походи ІІІ ступеня складності Бахчисарай – Севастополь та Феодосія – Старий Крим зайняли ІІІ місце в фіналі заочної Першості області на кращу туристсько-краєзнавчу подорож.
Значно підвищувалась ефективність діяльності гуртка “Козацька школа” шляхом залучення спеціалістів до викладання окремих розділів програми та навчальних дисциплін.
Впроваджувалось викладання: боротьби самбо, вітрильного спорту, спортивного орієнтування, основи верхової виїздки на конях та ін.
Так з 2005 року збірна команда орієнтувальників Яготинського району формується на базі гуртка “Козацька школа” (команда посіла ІІІ місце на особисто-командній дистанції в обласних змаганнях зі спортивного орієнтування серед учнівської молоді Київщини).
Вихованці гуртка “Козацька школа” беруть участь у роботі територіальних відділень Малої академії наук (ІІІ місце в 2009 році за напрямом “Історичне краєзнавство” посів Кубар Олександр), писар куреня “Еней”.
Останнім часом налагодилась плідна співпраця з “Центром сприяння розвитку молоді Київської області” та управлінням у справах сім’ї та молоді Київської обласної державної адміністрації.
Участь в акціях, що проводилась під їх егідою “По першій лінії оборони Києва” та “Спадщина тисячоліть” дала можливість вихованцям гуртка “Козацька школа” стати лауреатами обласного конкурсу на кращий туристсько-краєзнавчий похід та екскурсію рідним краєм 2008 та 2009 років, виборовши ІІІ місце в обласному етапі Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції “Краса та біль України” за напрямом “З попелу забуття”.
У 2009, 2010 роках гурток «Козацька школа» бере участь у обласних етапах Всеукраїнської гри «Патріот», обласному молодіжному зборі “Місцеві рубежі оборони”, у 2011 році гуртківці БДЮТ – активні учасники Всеукраїнського військово-патріотичного збору, що відбувався під патронатом Президента України В.Ф. Януковича, ініціатор проведення збору ВГО “За майбутнє”.
Збір проходив у селищі Перевальне АР Крим на базі військової частини берегової охорони. У складі табору “Барс” наша команда здобула перемогу (додаток ).
Участь Яготинської Паланки у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-спортивній патріотичній грі «Сокіл» («Джура»)
З історичних джерел та переказів з покоління в покоління нам відомо, що за часів козаччини у війську були джури – підлітки. Ними опікувалися досвідчені воїни.
Козак – наставник джури повинен був навчити його не тільки «реп’яхом триматися на коні», володіти всіма видами зброї, але і передати всі кращі традиції козацького життя в побуті і в походах.
Яготинська Паланка та гурток «Козацька школа» – одні з ініціаторів та організаторів проведення в Київській області військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”).
Команда Яготинського рою “Еней” перемогла в польовому вишколі “Козацький гарт”, що відбувся в м. Переяслав-Хмельницький 17 – 21 серпня 2009 року.
У вересні цього ж року відбулися заняття з пейнт-болу та спортивного орієнтування. В жовтні до свята Покрови Пресвятої Богородиці члени рою “Еней” допомогли організувати посвяту в козачата та проходження козацької смуги перешкод на базі Двірківщинського НВО.
Також відбулися екскурсії до колишніх гетьманських столиць – Чигирина та Батурина.
В лютому-березні 2010 року рій “Еней” представляв Київську область на Всеукраїнському зборі “Школа джур козацьких” в с.Осій Іршавського району Закарпатської області (додаток ).
З метою виявлення кращого рою на Яготинщині був організований районний етап Всеукраїнської гри “Джура”, після чого рій “Еней” мав змогу взяти участь в обласних тренувальних зборах, що відбулися в урочищі Кошик на Білоцерківщині (додаток ).
Після цього, керівництвом Центру творчості дітей та юнацтва Київщини було запропоновано створити збірну команду Яготинського району на базі гуртка «Козацька школа» і представляти Київську область в оздоровчому Всеукраїнському зльоті учасників дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”), що відбувся в липні 2010 року в с.
Осій Іршавського району Закарпатської області на базі центрального табору туристського активу учнівської молоді (додаток ).
У 2011 році Всеукраїнський етап гри проходив у формі мандрівного наметового табору “Холодний Яр – Джура 2011” на Черкащині.
Таборування розпочалося в с. Оршанець Черкаської області, в Центрі підготовки прикордонних військ України, де учасники зльоту з 14 областей ознайомилися з технікою, озброєнням, побутом військовослужбовців.
Наш рій “Еней”, сформований з числа гуртківців Яготинського БДЮТ представляв Київщину на цьому заході. Відбулися змагання зі стрільби, пневматичної зброї, ватра в колі друзів – представлення учасників заходу, впоряд (стройова підготовка), народна боротьба «Навхрест» (в цьому виді наш Ярослав Гришко зайняв 4 місце).
Після цього відбувся переїзд до Холодного Яру (с. Мельники Чигиринського району), де учасники здійснили облаштування наметового табору.
Юні козаки прослухали розповіді професора П.Вакуляка “Холодний Яр” в історії України – місце свободи і незламності, дізналися про пам’ятки чорноліської культури, Скіфії на території Чигиринщини, події, пов’язані з Визвольною війною українського народу під проводом Б.Хмельницького 1648-1657 років, Коліївщиною, Холодноярською республікою 1917-1921 років.
Цікаве заняття провели члени Спілки Української Молоді (СУМ), Пласту, які організували інтелектуальний змаг “Відун” (знавців історії українського війська), в якому наш рій “Еней” зайняв 3 місце.
Далі відбувся рейд – подорож місцями Холодноярівщини.
Насамкінець були проведені конкурси козацького кулешу і таборування, в яких наш табір посів 3 місце.
Урочисте закриття заходу відбулося у м. Чигирині, де джури отримали дипломи учасників, а переможці – грамоти та цінні подарунки.
Наш рій “Еней” виступав у складі: Савчука Євгенія – ройовий, Згурської Альони (Яготинська ЗОШ № 1), Жерновського Олексія, Жиколяка Володимира, Дяченка Едуарда (Яготинська СЗОШ № 3), а також вихованця ліцею ім. Богуна Гришка Володимира, наставники – Шевченко В.В., Олійник А.М.
Гурток “Козацька школа” із матеріальних набутків має великий фотоархів, численні експонати, що були зібрані під час походів та експедицій оформлені в музейну кімнату, підбірку публікацій вихованців гуртка (писарів, осавулів, отаманів) у пресі, фільм “Яготинщина в роки Української революції”, презентацію свята Покрови Пресвятої Богородиці “Посвята в козачата”, брошуру “Козацтво на Яготинщині” (додатки на електронних носіях).
Висновки
Якщо проаналізувати діяльність туристсько-краєзнавчого гуртка “Козацька школа” з точки зору вимог сучасної педагогіки, інноваційних педагогічних технологій, то можна сказати, що вона побудована на засадах козацької педагогіки, скаутингу, використовує в значній мірі елементи особистісно орієнтованого навчання та виховання, основними завданнями якого є розвивати індивідуальні пізнавальні здібності кожної дитини, максимально виявити, ініціювати її індивідуальний досвід, допомогти особистості пізнати себе, самовизначитись та самореалізуватись.
Добра результативність праці пов’язана з тим, що широко використовуються такі класичні методи, а зараз – педагогічні технології як:
- групова форма навчальної діяльності (чата – мала група);
- розвивального навчання (забезпечення умов, в яких дитина прагне до різнопланового розвитку і вдосконалення);
- самостійно ведеться робота над розробкою проектів походів, таборувань, участі у роботі МАН.
Всі ці технології висувають досить високі вимоги до особистості, її творчо-інтелектуальних якостей.
Поєднання діяльності гуртка «Козацька школа» та громадської дитячої організації УДЮТ «Січ» також свого роду є технологією, яку слід популяризувати.
Додаток
Козацька республіка
КУРЕНІ
- ім.Петра Дорошенка
- ім. Байди-Вишневецького
- ім. Михайла Дорошенка
- ім. Павла Полуботка
- Б.Хмельницького
- ім. Івана Мазепи
Кожен курінь обирає собі курінного отамана, курінну старшину, а також пісню, гасло та хоругву (із зображенням гетьмана або його фамільного герба).
На Покрову, 14жовтня, проходить Велика Рада Козацької республіки, де обирається Генеральна старшина (орган самоуправління республіки) та рада отаманів (виконавчий орган республіки).
Посада | Обовязки |
---|---|
Отаман | Керує роботою генеральної старшини |
Осавул | Відповідальний за дисципліну |
1 помічник | Відповідальний за зовнішній вигляд козаків |
2 помічник | Відповідальний за чергування куренів |
3 помічник | Відповідальний за відвідування козаками школи |
4 помічник | Відповідальний за стан підручників |
Писар | Відповідальний за навчання |
1-й помічник | Відповідальний за культмасову роботу |
2-й помічник | Літописець |
3-й помічник | Відповідальний за пресу (газети, куточки) |
Хорунжий | Відповідає за козацьку хоругву, несе її під час урочистостей |
Обозний | Відповідає за трудову діяльність козаків |
1-й помічник | Скарбник |
2-й помічник | Відповідає за естетичний вигляд школи |
Суддя | Відповідає за дотримання козаками Статуту школи та законів лицарської честі |
Перед вступом до козацької республіки діти проходять випробування, а саме:
- Вивчення історії козацтва.
- Вивчення свого родоводу, родинного дерева.
- Вивчення козацьких пісень.
- Виготовлення курінної хоругви.
- Вивчення курінної пісні, гасла.
- Екскурсія, похід по місцях козацької слави.
- Проходження смуги перешкод, козацької забави.
(Фізичне випробування)
Юним козачатам вручається грамота, яка стверджує, що ця законна людина подолала нелегкі дороги до козацького братерства.
Серцем і душою торкнулася вольності та мужності козацької і дала слово кожним днем своїм наступним трудитись задля своєї Вітчизни аби продовжувався рід та слава козацька.
Закони лицарської честі
- Люби Україну.
- Шануй віру і звичай свого народу.
- Вивчай історію, подавай приклад у навчанні.
- Гартуй характер і волю.
- Будь невтомним і мужнім у походах.
- Понад усе цінуй козацьку честь.
- Будь чесним і працьовитим
- Ніколи не кривдь слабших, а допомагай їм.
- Шануй предків.
- Поважай старшину, яку обирав.
Література
- Аркас М. “Історія Украіни-Русі” Київ, Вища школа. 1991
- “Білий цвіт на калині.” Пісенник. .Київ “Спалах” ЛТД, і 995
- Боплан Г.Л. “Опис України”, П.Меріме “Українські козаки, Богдан Хмельницький Львів, “Каменяр”, 1990
- Величко С, “Літопис” в 2т, Київ, “Дніпро” 1991
- Винар Л. “Огляд історичної літератури про початки украінської козаччини” Книжник. 1990 Ю, №26
- “Впроваджуємо козацку педагогіку”‘ 3 досвіду роботи Дитячого козацького товариства Рівненщини, Рівне. 1992
- Грушевський М. “Ілюстрована історія України” Репритне видання 1913р. Київ, “Золоті ворота” 1990
- “Дерево життя” ‘Збірники українського історичного оповідання, збірники І-ІІІ. Київ “Веселка”. 1990-1991
- Джерджула Ю. “Таємна війна Богдана Хмельницького” Київ “Молодь” 1995.
- Кащепко А. “Оповідання про славне військо Запорозьке Низове'”, Київ. 1990
- Каюков В. “Цілющий еліксир козацької педагогіки”. “Рідна школа” 1993. №1
- Кондратенко Л. “Походження козаків” Книжник, 1990. №6
- Крип’якович І. “Історія України” Львів, “Світ” 1990.
- “Лицарі волі” Легенди та перекази. Київ, “Знання” 1992.
- Минделевич С. “Пора в поход” Москва, “Молодая гвардия”‘, 1985
- Мищик Ю., Плохій С., Стороженко І. “Як козаки воювали”. Днігтропетровск “Січ”,1991.
- Наливайко Д. ”Козацька християнська республіка”. Київ, Дніпро, 1992.
- ”Нам пора для України жить” Шкільний співаник, Дрогобич, “Відродження”, 1991.
- “Найкращі пісні України” Київ, “Демократична Україна”, 1995. 20, Огієнко І. “Українська культура” Київ, “Абрис”, 1991.
- “Пам’ятки України”, Підбірка журналів за 1989-91 р.р.
- “Перлини української пісні” Пісенник- Київ “Музична Україна” 1991
- Погребенник Ф. “Українські пісні-гімни”. Київ, 1992
- Приступа Є. Пилат в. “Традиції української національної фізичної культури”. Львів “Троян”, 1991
- ”Савур-могиша” Легенди та перекази нижньої Наддніпрянщини. Київ, “Дніпро”, 1990
- Серпйчук В. “Гірка доля козацьких святинь”. Культура і життя, 1990 р. 7 січня.
- Сергійчук В. “Іменем Війська Запорозького” Київ, “Україна” 1991.
- Січинський Є.В. “Чужинці про країну” Київ, “Довіра” 1992
- Субтельний О. “Україна. Історія” Київ “Либідь” 1991 30. ТисовськийО. “Життя в Пласті”. Нью-Йорк-Торонто, 1969
- “Українські народні думи та історичні пісні” Збірник. Київ “Веселка” 1990.
- Черных В. «Скаутсасий лагерь», Москва, Ялта, Гурзуф, Региональное Скаутское Бюро Евразии, 2000.
- Яворницький Д. “Історія запорозьких козаків” В. 3-з т. Київ. “Наукова думка” 1991-93